Měšťanský pivovar Strakonice

Strakonice

Dne 18. 7. 2014 jsme po velice dlouhé době navštívili další pivovar. Na návštěvu jsme se vydali v rámci pracovního týdne na Jiřího chatě. Jelikož se chata nachází nedaleko Strakonic, rozhodli jsme se navštívit pivovar Strakonický Dudák. Jiří předem objednal exkurzi, takže jsme přijeli s menším předstihem, abychom měli dostatečnou rezervu.

Čekací dobu jsme strávili tím, že jsme se dohadovali o sudy u krámku, který stál vedle pivovaru. Šlo o to, že na chatě Jiří s Pítrem našli prázdný soudek Strakonického Dudáka a mysleli si, že by do něho šlo natočit pivo. Jak se nakonec ukázalo, tak soudek ležel na místě asi dva roky, takže by nepomohl ani výplach, tudíž se došlo rozhodnutí soudek zanechat na místě a raději koupit nový.

Po vyřešení věci se soudkama jsme ještě drahnou chvíli čekali, než přišla paní průvodkyně. Abych nezapomněl, tak exkurze jsme se účastnili pouze ve třech.

Exkurzi jsme začali ve varně. Byly zde dohromady čtyři kotle na vaření piva. Dva byly staré a měděné a sloužili pouze k ukázce. Zbylé dva sloužili k vaření piva. Paní průvodkyně nás seznámila s výrobou piva a dodala pár zajímavostí. Například které speciály se vaří. Nezapomněla se pochlubit tím, že vařili pivo pro americký trh.

Ve sklepení se nacházeli kádě na kvašení piva. Z dříve více jak padesáti kádí se jich dnes používá pouze deset. Paní průvodkyně nám řekla, jak dlouho pivo kvasí a další věci. Poté jsme šli na ochutnávku piva. Na ochutnávce jsme dostali pivo přímo z tanku. Jelikož já nepiji a Jiří řídil, tak vypití veškerého piva zbylo na Pítrovi.

Po ochutnávce jsme vystoupili ze sklepení a šli se podívat na místo, kde se stáčí pivo do sudů. Avšak před tím, než je pivo stočeno, tak projde důkladnou filtrací. Poté jsme shlédli novou linku na stáčení do sudů, která byla sice nová, ale méně výkonná než ta stará. Dále následovala stáčírna do lahví. Touto místností zároveň exkurze končila.

Po skončení exkurze jsme každý dostali láhev strakonického sklepáka. Co se týče exkurze, tak byla velice povedená. Je jen škoda, že tento městský pivovar nemá výraznou poptávku. Samozřejmě, v jihočeském kraji to ještě celkem jde, ale chtělo by to víc. Strakonické pivo je kvalitní a určitě by si našlo globálnějšího konzumenta.

Účast: Šperka, Pítr, Bary


foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

Zpět